Category: Results

Results from the 2019 Competition for the Viscount Lambert Shield held at Spreyton on 15th June. 1. Kingsteignton 17 1/2 2. Buckfastleigh 21 3. Down St Mary 21 1/2 4. South Tawton 22 5. Bow 36 6. Ashreigney 38 7. …

2019 Spreyton Competition Read More »

Tagged with: ,

Results from the Major Final held at Lydford on 8th June 2019. 1. Combeinteignhead 30 1/2 (ring off 21) – winning the Ross Shield 2. Down St Mary 30 1/2 (ring off 23 3/4) – winning the Shelley Cup 3. …

Results from the Major Final held at Lydford on 8th June 2019 Read More »

Tagged with:

Results from the Okehampton Deanery 50th Anniversary 6 Bell Festival held at Okehampton on 1st June 2019. Main Section 1. Sampford Courtenay A 18 2. South Tawton 18 1/4 3. Sampford Courtenay B 27 4. Okehampton 66 1/2 5. Chagford 105 Intermediate – 1/2 Peal …

Okehampton Deanery 50th Anniversary Festival Read More »

Tagged with:

Results from the Moreton Deanery Competition held at Chudleigh on Saturday 01 June 2019 Main Section 1) Chudleigh A 19 2) Holne 34 3) Widecombe A 37 4) Buckland A 38 5) Chudleigh B 55 1/2 6) Widecombe B 60 …

Moreton Deanery Competition Results – 01 June 2019 Read More »

Results from the Minor Final held at Swimbridge on the 25th May 2019: 1. Dunsford 73 1/4 – winning the Thomas Oatway Shield and qualifying for the Major Final 2. Lamerton 76 3/4 – – winning the John Fidler Cup and …

Results from the Minor Final held at Swimbridge on the 25th May 2019 Read More »

Tagged with: , , ,

Results from the Hartland Deanery Competition held at Weare Giffard on 18th May 2019 Senior Section: Monkleigh 30 Abbotsham 32 Appledore 38 Parkham 59 Weare Giffard 98 Novice Section: Abbotsham 9½ Appledore 18 Parkham 19½ Judge: Lester Quance

Results from the South Qualifier held at Combe Raleigh on 11 May 2019 Shaugh Prior 28 1/2  – George Facey Shield Combeinteignhead 34 1/2  – Archie Furzeland Memorial Trophy South Brent 42 1/2 Stoke Gabriel 45 1/2 Broadhempston 65 3/4 Kenton 70 …

Results from the South Qualifier held at Combe Raleigh on 11 May 2019 Read More »

Tagged with: , , ,

Results from the 2019 North Devon Qualifier held at Ashwater on 11th May 1. Down St Mary 19 1/4 – George Facey Shield 2. Clawton 33 – Arnold Cup 3. Sampford Courtenay 38 1/2 4. West Down 39 1/4 5. Burrington 39 3/4 …

2019 North Devon Qualifier Read More »

Tagged with: , , ,

Results from the Totnes Deanery competition held at South Brent on 4 May 2019 Top Ringing Section Cornworthy  – 40 Broadhempston I – 40 1/2 Broadhempston M – 41 Judge: Graham Sharland Competition Peal South Brent A  – 20 1/4 …

Results from the Totnes Deanery competition held at South Brent on 4 May 2019 Read More »

Results from the competition held at St Andrew, Plymouth Minster on 27 April 2019 Devon Ringers’ Council John Scott 10 Bell Call Change Competition 1. Wednesday 1 – 48 3/4 2. Exeter Cathedral – 57 3. Wednesday 2 – 67 …

Results from the competitions held in Plymouth on 27 April 2019 Read More »