Roll of Honour

A list of the winning team in each of the Devon Association’s annual festivals – these are all held for six bell teams, aside from the 8 Bell Final.

 

Major Final 8 Bell Final South Qualifier North Qualifier Minor Final Novice
Round Ringing Call Changes
1925 North Tawton [Not Contested] [Not Contested] [Not Contested] [Not Contested] [Not Contested]
1926 [Not contested]
1927 Lustleigh
1928 Lapford North Tawton
1929 Burrington Highweek
1930 Lapford Chittlehampton
1931 Kings Nympton Wolborough
1932 Burrington Wolborough
1933 Roborough Wolborough
1934 Roborough North Tawton
1935 Plymtree Great Torrington
1936 Burrington Wolborough
1937 Atherington High Bickington
1938 Roborough Winkleigh
1939 Fremington Great Torrington
1940 – 1945 World War II
1946 Swimbridge Wolborough
1947 Swimbridge Bideford
1948 Heanton Punchardon Wolborough
1949 Chawleigh Bideford
1950 West Alvington Bideford
1951 Down St Mary North Tawton West Down
1952 St Giles in the Wood Bideford West Down
1953 West Down Bideford St Giles in the Wood
1954 West Down Bideford West Down
1955 Down St Mary South Molton Down St Mary
1956 Down St Mary South Molton West Alvington Down St Mary
1957 West Down North Tawton Bigbury Down St Mary
1958 West Down North Tawton West Alvington West Down
1959 Down St Mary North Tawton West Alvington West Down
1960 Down St Mary Witheridge Kenn West Down
1961 West Alvington Great Torrington West Alvington West Down
1962 West Down Barnstaple Kenn West Down
1963 West Down Witheridge Bigbury Swimbridge
1964 West Down Witheridge Plymstock Down St Mary
1965 Plymstock Witheridge West Alvington West Down/Down St Mary
1966 West Down North Tawton West Alvington B Swimbridge
1967 West Down Kingsteignton Kenn Down St Mary
1968 Plymstock Kingsteignton Kenn West Down
1969 West Alvington Kingsteignton West Alvington West Down
1970 West Down Kingsteignton Plymstock West Down
1971 Plymstock North Tawton Plymstock West Down Ide
1972 West Down North Tawton Plymstock Swimbridge
1973 Swimbridge North Tawton Plymstock Down St Mary Yarnscombe
1974 Down St Mary North Tawton West Alvington West Down South Tawton
1975 West Down North Tawton Stoke Gabriel West Down
1976 West Alvington North Tawton Plymstock West Down
1977 Plymstock Buckland in the Moor Plymstock Swimbridge Eggbuckland
1978 Plymstock North Tawton Plymstock Plymtree
1979 West Alvington North Tawton West Alvington Down St Mary Kenn
1980 Eggbuckland North Tawton West Alvington Down St Mary
1981 Down St Mary Plymstock Lamerton Swimbridge
1982 Eggbuckland Buckland in the Moor Eggbuckland Down St Mary
1983 Eggbuckland North Tawton Eggbuckland Down St Mary
1984 Eggbuckland Buckland in the Moor Eggbuckland Down St Mary
1985 Molland Chittlehampton West Alvington Down St Mary
1986 Eggbuckland Buckland in the Moor Eggbuckland Down St Mary Broadhempston
1987 West Down North Tawton Eggbuckland West Down South Brent
1988 Down St Mary Buckland in the Moor Stoke Gabriel West Down Eggbuckland
1989 Eggbuckland North Tawton West Alvington Swimbridge Lamerton
1990 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland West Down Stoke Gabriel
1991 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Molland South Brent
1992 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland West Down Dunsford
1993 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Swimbridge Stoke Gabriel
1994 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Colebrooke Stoke Gabriel
1995 South Brent North Tawton Eggbuckland Colebrooke Broadhempston
1996 Mortehoe Kingsteignton Eggbuckland West Down
1997 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland West Down
1998 South Brent Kingsteignton South Brent West Down Stoke Gabriel
1999 Eggbuckland Tavistock Eggbuckland West Down Halwell Silverton Chivelstone
2000 Molland Buckland in the Moor Eggbuckland Molland Lamerton Dartmouth, Townstal Dartmouth, St Saviour
2001 No competitions due to Foot and Mouth disease
2002 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Mortehoe Dunsford Plympton, St Mary Monkleigh
2003 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Littleham Stoke Gabriel Exeter, Alphington Dartmouth, St Saviour
2004 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Mortehoe Black Torrington Petersmarland Dolton
2005 Eggbuckland Kingsteignton Dunsford Burrington Collaton St Mary Little Torrington Little Torrington
2006 Dunsford Kingsteignton Eggbuckland Mortehoe West Alvington Moretonhampstead Inwardleigh
2007 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Burrington South Brent Burrington Morebath
2008 South Brent Kingsteignton Eggbuckland Mortehoe Dunsford Yarcombe South Brent
2009 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Burrington Burrington B Chagford Torquay, Upton
2010 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Burrington Lamerton Chagford Torquay, Upton
2011 Eggbuckland Kingsteignton South Brent Burrington Down St Mary Berrynarbor Shaugh Prior
2012 Stoke Gabriel Kingsteignton Eggbuckland Burrington Exeter, St Petrock Exeter, St David Torquay, Upton
2013 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Burrington Broadhempston Berrynarbor South Pool
2014 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland West Down Mortehoe Exeter, St David Dolton
2015 Eggbuckland Kingsteignton Eggbuckland Burrington East Anstey Dartmouth Mortehoe
2016 Eggbuckland Exeter Cathedral Eggbuckland Down St Mary Stoke Gabriel Chagford Exeter, St David
2017 South Brent Kingsteignton Shaugh Prior Down St Mary Ide St Giles in the Wood Salcombe
2018 Ideford Kingsteignton Shaugh Prior Burrington Holbeton Kingsteignton Kingsteignton

jQuery( function() {
jQuery(“#roll-of-honour tbody tr:even”).css(“background”,”aliceblue”);
});

Top