Font Size

Layout

Menu Style

Cpanel

Devon Association of Ringers - Competition Results

The Art of Callchange Ringing...
RSS: Devon Association of Ringers - Competition Results - The Art of Callchange Ringing...
  1. Results from the competition held at Halwell on 12 August 2017

    Results from the competition held at Halwell on 12 August 2017




    1. Stoke Gabriel 41

    2. Bow 69

    3. South Brent 88

    4. Paignton 105


     Judge: John Dietz



    This competition was part of the Halfest events raising money for the Lymphoma Association 


    Thanks to all those who helped and supported this event.  

  2. Results from the competition held at Widecombe in the Moor on 5 August 2017

    Results from the competition held at Widecombe in the Moor on 5 August 2017




    1. Kingsteignton A 12 1/4

    2. Down St Mary 13 1/4

    3. Shaugh Prior 16 1/4

    4. Kingsteignton B 18

    5. Burrington 19

    6. Stoke Gabriel 28 1/2

    7. South Tawton 34

    8. Buckfastleigh 34 1/4

    9. Broadhempston 35

    10. Bow 52

    11. Exminster 54

    12. Holbeton 54 3/4

    13. East Anstey 70

    Judges: Ruth Tuckett, John Cole and Mervyn Way 

     

  3. High Bickington Competition

    Results from the High Bickington competition held on the 22nd July 2017.


    8 Bell


    1. Kingsteignton 25 1/2
    2. South Brent 54
    3. Stoke Gabriel 59 1/2
    4. Down St Mary 61
    5. Chagford 77 1/2
    6. Georgeham 107
    7. Monkleigh 108
    8. East Anstey 110


    6 Bell


    1. Buckfastleigh 29
    2. West Down 41 1/2
    3. Widecombe-in-the-Moor 47 1/2
    4. Warkleigh 64
    5. Dolton 77 1/2


    Judge: Steve Facey 

  4. Burrington Competition

    The annual Burrington competition was held on the 22nd July 2017. The results were:


    1. South Brent 15 3/4
    2. Down St Mary 16 3/4
    3. Kingsteignton 19 1/2
    4. Stoke Gabriel 21
    5. Mortehoe 26
    ----------------------------------
    6. Chagford 26 1/4
    7. West Down 40
    8. Buckfastleigh 45 1/4
    9. Widecombe-in-the-Moor 46
    10. East Anstey 51 1/4
    11. Warkleigh 52
    12. Monkleigh A 60 3/4
    13. Dolton 76
    14. Monkleigh B 78


    Judges: Derek Jones & Chris Lock 

  5. Ashreigney Competition

    Results from the competition held at Ashreigney on the 22nd July 2017


    1. South Brent 9 1/2
    2. Down St Mary 10
    3. Kingsteignton 13
    4. Mortehoe 14 3/4
    5. Stoke Gabriel 15
    --------------------------------------
    6. West Down 19
    7. Chagford 20
    8. Widecombe-in-the-Moor 21 3/4
    9. Buckfastleigh 25
    10. Monkleigh A 30
    11. Warkleigh 33
    12. East Anstey 34
    13. Ashreigney 46
    14. Monkleigh B 51
    15. Dolton 91


    Judge: Mervyn Way 

  6. Results from the competitions held at Bridford and Doddiscombsleigh on 15 July 2017

    Results from Bridford on 15 July 2017




    1. Kingsteignton A 13 1/2

    2. Down St Mary 17 1/2

    3. Burrington 18 1/2

    4. Kingsteignton B 24

    5. Chagford 27

    6. South Brent B 30 1/2

    7. South Brent A 36

    8. Dunsford 37

    9. Broadhempston 42 1/2

    10. South Tawton 43

    11. Buckfastleigh 46

    12. Stoke Gabriel 47

    13. Lamerton 52

    14. Launceston 63


    Judge: Mervyn Way


     Results from Doddiscombsleigh on 15 July 2017




    1. Kingsteignton 13 1/4

    2. South Brent A 15 1/2

    3. Burrington 24 1/2

    4. Chagford 28 1/4

    5. South Brent B 29 3/4

    6. Stoke Gabriel 31

    7. Kingsteignton B 35 1/4

    8. Down St Mary 42 1/2

    9. Broadhempston 53

    10. Buckfastleigh 57 1/4

    11. Launceston 60

    12. Dunsford 74 1/4

    13. Lamerton 79 1/2

    14. South Tawton 80 1/2

    Judge: Mary Mears





  7. Results from the competitions held at Collaton St Mary and Stoke Gabriel 0n 8 July 2017

    Results from the competition held at Collaton St Mary on 8th July 2017




    1. South Brent A 10 1/4

    2. Burrington 11 1/2

    3. Shaugh Prior 12 1/4

    4. South Brent B 17 1/4

    5. Bow 24

    6. Buckfastleigh 27

    7. Alphington 44

    8. Ide 49


    Judge: Colin Avery



    Results from the competition held at Stoke Gabriel on 8th July 2017




    1. Shaugh Prior 37

    2. South Brent A 47 1/2

    3. Burrington 62

    4. Buckfastleigh 69

    5. South Brent B 69 1/2

    6. Bow 75

    7. Ide 89

    8. Alphington 99


    Judge: John Dietz



    Results from section of ringing half a peal off the stay




    1. Dartmouth St Saviours 39

    2. Dartmouth St Petrox 43

    Judge: John Dietz 

  8. Torridge Valley Guild Annual Competition

    The 2017 Torridge Valley Guild Annual Competition was held at Bradford on the 1st July. The results were:


    Junior Novice Section
    1. Bradford 28
    2. Weare Giffard 58


    Novice Section
    1. Monkleigh 22
    2. Bradford 150
    3. Weare Giffard 355


    Torridge Section
    1. Monkleigh A 23
    2. Monkleigh B 37
    3. Monkleigh C 47
    4. Dolton A 51
    5. Torrington  55
    6. Dolton B 58
    7. Bideford 63
    8. Morwenstow 87 


    Open Section
    1. West Down 28
    2. East Anstey 32
    3. Warkleigh 33
    4. South Tawton 44
    5. Buckfastleigh 48

  9. Bow Competition

    Results from the 2017 Bow competition held on the 24th June.


    1. Stoke Gabriel 27 1/2 
    2. Chagford 32
    3. South Brent 33 1/2 (also best tenor)
    4. South Tawton 41 1/2
    5. East Anstey 44
    6. Burrington 45 1/2
    7. Lamerton 45 1/2
    8. Buckfastleigh 51
    9. Alphington 79


    Judge: James Clarke 


  10. Down St Mary Competition

    Results from the 2017 Down St Mary competition held on the 24th June.


    1. Stoke Gabriel 17 1/2
    2. South Brent 22
    3. Chagford 22 1/2
    4. East Anstey 30
    5. Buckfastleigh 32
    6. South Tawton 34
    7. Alphington 47
    8. Lamerton 48
    9. Burrington 50


    Judge: Mervyn Way 

  11. Morchard Bishop Competition

    Results from the 2017 Morchard Bishop competition held on the 24th June.


    1. Stoke Gabriel 28 3/4 (also best tenor)
    2. Chagford 40 3/4
    3. Lamerton 42
    4. Burrington 45 1/4
    5. South Brent 46 1/4
    6. South Tawton 46 3/4
    7. East Anstey 60 3/4
    8. Buckfastleigh 79
    9. Alphington 82


    Judges: Margaret & Ken Down 

  12. Results from the competition held at Spreyton on 17 June 2017

    Results from the competition held at Spreyton on 17 June 2017





    1. Down St Mary 13

    2. Kingsteignton 20 1/2

    3. Buckfastleigh 24

    4. South Tawton 24 1/2

    5. Sampford Courtenay 38

    6. Widecombe in the Moor 38 1/2

    7. Bow 39

    8. Chagford 45

    9. Monkleigh A 49

    10. Monkleigh B 56

    11. Buckland in the Moor 73

    12. Throwleigh 82

    13. Ide 95

    Judge: Mervyn Way 

  13. Results from the Major Final competition held at Dunsford on 10 June 2017

    Results from the Major Final competition held at Dunsford on 10 June 2017




    1. South Brent 16 1/2

    2. Shaugh Prior 19

    3. Stoke Gabriel 22 1/2

    4. Burrington 23

    5. Down St Mary 23 1/2

    6. Morthoe 26

    7. Lamerton 30 1/2

    8. South Tawton 32 1/2

    9. West Down 33

    10. Broadhempston 34

    11. Drewsteignton 38

    12. Dean Prior 41 3/4


    Best top ringing cup = Shaugh Prior 9 1/2



    Judges: Ian Avery, James Clarke, John Dietz and Mervyn Way.


    Scrutineer: John Cole.  


    For judges scores please click here


  14. 2017 Okehampton Deanery Competition

    The Okehampton Deanery annual 6 bell competition was held at South Tawton on the 3rd June 2017


    Main Section
    1. South Tawton 23
    2. Chagford 30
    3. Throweigh 32
    4. Sampford Courtenay B 41
    5. Sampford Courtenay 46
    6. Okehampton 52
    7. Chagford B 56
    8. South Tawton B 73
    9. Hatherleigh 75


    Intermediate Section (Top Ringing, 1/2 Peal)
    1. Okehampton 11
    2. Sampford Courtenay 17
    3. Chagford 30


    Judge: Brian Drake

  15. Ivybridge and Plymouth Deanery

    Results from Ivybridge & Plymouth Deanery held at Wembury on 3rd June.



    B section - full peal off the stay


    1st Plymstock 64 1/2


    2nd Wembury 76 1/2


    3rd Holbeton 92


    4th Plympton St Maurice 97


    5th Newton Ferrers 124


    A section - full peal with rise and fall


    1st Shaugh Prior 21 3/4


    2nd Plymstock 62 1/2


    3rd Holbeton 64 1/4


    4th Bickleigh 69 1/2


    5th Plymstock B 84


    6th Plympton St Maurice 130 1/2



    Judges Ian and Colin Avery. 

You are here: Home News Competiton Results